niedziela, 15 września 2013

Young Tea

Pachnąca egzotyczną słodyczą mieszanka trzech herbat chińskich. W jej składzie odnaleźć można dwa gatunki zielone - Senchę oraz odmianę Gunpowder, a także szlachetną biała herbatę Pai Mu Tan. Susz ten doprawiono odrobiną nagietka oraz żeń-szenia, których smak staje się tym wyraźniejszy im dłużej trwa proces parzenia naparu.

Gotowy napój nabiera jasnej miodowozłotej barwy i owocowego aromatu. Jego smak jest wyrazisty, choć niezbyt intensywny. Po kilku minutach od rozpoczęcia parzenia Young Tea nabiera nieco cierpkości i pikanterii, którą zawdzięcza zatopionym w mieszance kawałkom imbiru.

Wszystkie te cechy w połączeniu ze sporą dawką teiny ukrytej w liściach trzech odmian herbacianych czynią z tej mieszanki ciekawą propozycję na każdą porę dnia. 

Pochodzenie
Biała herbata pochodzi z prowincji Fujian – nadmorskiej, targanej silnymi wiatrami krainy leżącej we wschodnich Chinach. Jej wyjątkowość i niebotyczna cena, która była zawsze domeną tego napoju wynikały ze sposobu w jaki ją przygotowywano.

Do stworzenia białej herbaty wykorzystuje się młode, pokryte jeszcze białym meszkiem liście, które zrywa się zanim zdążą się rozwinąć. Stąd właśnie nazwa tego niezwykłego gatunku. Zbiory możliwe są jedynie przez cztery dni w roku przy czym do produkcji herbaty wykorzystuje się jedynie liście rosnące wysoko na szczytach drzew. 

Złożoność tego procesu i delikatność jakiego wymagał sprawiła, że w czasach Cesarstwa zbiorami zajmowały się specjalnie wyselekcjonowane i dobrane 14 letnie dziewice. By nie narazić listków na najmniejsze nawet uszkodzenie zakładały do każdego zbioru nowe, jedwabne rękawiczki. Nie może więc dziwić cena tego gatunku suszu. Do najdroższych na polskim rynku należy np. biała herbata White Ring.

Przejdźmy jednak do Senchy. Jej historia sięga roku 1738, kiedy to japoński handlarz herbaciany, Soen Nagatani, opracowały zupełnie nowy sposób przygotowywania suszu. To właśnie on udoskonalił metodę obróbki parowej, oraz postanowił by liście zwijano w pałeczki, nadając w ten sposób Senchy jej współczesny wygląd. Dla upamiętnienia człowieka, który dał życie nowej herbacie, w jego rodzinnym miasteczku – Udzitawara, wzniesiono świątynię, a na najwyższym wzgórzu usypano kopiec, po dziś dzień przypominający o twórcy Senchy. 

Popularność japońskiej metody obróbki liści sprawiła, że sposób ten zaczęto stosować także poza granicami Kraju Kwitnącej Wiśni. Tak właśnie powstała uprawiana i przygotowywana w Chinach, lecz z zachowaniem oryginalnej, japońskiej receptury „China Sencha”. Na tej właśnie odmianie oparte są mieszanki Senchy zawarte w ofercie naszego sklepu. 

Herbatę Gunpowder, natomiast, zaczęto produkować prawdopodobnie już w czasach chińskiej dynastii Tang, czyli ponad tysiąc lat temu. Wiele lat jednak minęło, nim zaczęła ona zyskiwać na popularności. 

Fascynujące jest także pochodzenie samej nazwy tej odmiany herbaty. Słowo Gunpowder z angielska znaczy tyle co „proch strzelniczy” i oddawać ma kulisty kształt oraz ciemnoszarą barwę gotowego suszu. Wydaje się logiczne? Tak, lecz jak się okazuje nazwę tego gatunku zaczerpnięto z języka mandaryńskiego, gdzie zwie się go po prostu gāng paò de czyli „świeżo parzona (herbata – przyp.aut.)”. Brytyjskim marynarzom, którzy po raz pierwszy zetknęli się z charakterystycznym suszem chińska nazwa (której rzecz jasna nie rozumieli) skojarzyła się natomiast ze swojsko brzmiącym prochem strzelniczym i… tak już zostało do dziś! 

Jak parzyć białą herbatę
Poleca się by herbatę tą parzyć przez 2-4 minut w temperaturze od 70-80 stopni Celsjusza w proporcji - 1 łyżeczka na filiżankę lub 2 na szklankę. Smakosze radzą, by naczynie, w którym dokonywać będziemy procesu zaparzania rozgrzać najpierw gorącą wodą, a dopiero później przygotowywać w nim herbatę.