wtorek, 10 listopada 2015

TIE GUAN YIN OOLONG WANGJIA ORGANIC

Herbat typu Oolong, zwanych „czerwonymi” lub „smoczymi”, jest wiele. I choć wszystkie zachwycają szlachetnością smaku, na ich tle szczególnie wyróżnia się ta jedna: Tie Guan Yin.

„Żelazna Bogini Miłosierdzia” – bo tak właśnie tłumaczyć można jej nazwę – to jedna z najbardziej znanych i cenionych Oolongów. Z tą oryginalną nazwą wiąże się ciekawa legenda. Pewien bogobojny, lecz niestety ubogi rolnik modlił się codziennie w pobliskiej świątyni Bogini Miłosierdzia (Guan Yin), by ulitowała się nad nim i ulżyła w codziennych trudach. Bogini ugięła się pod jego prośbami i podarowała mu herbaciany krzew, który przyjął z wdzięcznością i zasadził w żelaznym garnku. Krzew wydawał liście doskonałej jakości, i już wkrótce cała okolica zasłynęła z najlepszej herbaty, odmieniając los biednego człowieka.

Tie Guan Yin to herbata o niezwykłym aromacie. Mocno skręcone listki, po zalaniu gorącą wodą rozplatają się, uwalniając całą gamę smaków. Uważny degustator wyłoni z nich nuty miodowo – kwiatowe, a naturalnie słodki posmak pozostanie w jego ustach przez dłuższy czas.