piątek, 29 sierpnia 2014

Herbata z alkoholem

Alkoholowa herbata 

Składniki:
sok z jednej cytryny 
2 łyżki miodu 
50 ml czystej wódki  

Przyrządzanie: 
Zaparz kubek mocnej herbaty . Dolej 50 ml czystej wódki, sok z jednej cytryny i dwie łyżki miodu. 


czwartek, 28 sierpnia 2014

Zaparzaczka Jajko


Zaparzaczka składa się z dwóch części oraz ze specjalnej podstawki ułatwiającej zachowanie czystości po zaparzeniu herbaty. Obie połówki „jajka” przymocowane są do siebie za pomocą solidnego gwintu, zapewniającego trwałość konstrukcji. Całość zawieszana jest na krawędzi szklanki, filiżanki lub czajniczka za pomocą łańcuszka zakończonego uchwytem. Użyta do jej produkcji stal nierdzewna sprawia, że z naszej zaparzaczki można cieszyć się przez bardzo długi czas.

Dzięki temu urządzeniu nie tylko pozbędziemy się uciążliwych fusów, ale również wydobędziemy pełnię smaku i właściwości z każdej herbaty. Niektóre z odmian uwalniają bowiem różne substancje w zależności od czasu lub liczby zaparzeń. Herbata pozostawiona w filiżance traci więc swe charakterystyczne właściwości.

To zresztą nie jedyny argument przemawiający za korzystaniem z zaparzaczki. Pijąc herbatę przygotowywaną w sposób tradycyjny, za każdym razem wylewamy sporą część naparu, której nie jesteśmy w stanie dopić z powodu zalegających na dnie filiżanki fusów. Szacuje się, że w ten sposób tygodniowo pozbywamy się nawet 3 filiżanek herbaty. W skali roku jest to już niemal 150 filiżanek!
ZOBACZ: Zaparzaczka Jajko 

środa, 27 sierpnia 2014

Rooibos


Rooibos zwany też herbatą życia produkuje się z liści czerwonokrzewu afrykańskiego. Nie zawiera teiny. Bogaty w magnez i potas, który wpływa uspokajająco na system nerwowy. Zalecany w przypadku zaburzeń snu i podwyższonego ciśnienia. Dzięki zawartości żelaza, potasu i wapnia pomaga zlikwidować problemy żołądkowo-trawienne (wymioty, nudności, zgaga). Wysoka zawartość witaminy C chroni przed przeziębieniami. Rooibos mogą pić kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby starsze. Napar wyróżnia się łagodnym, słodkim, lekko miodowym smakiem.

Jak parzyć Rooibos
Herbatę Rooiboos zaparzać można w klasycznym czajniczku lub zaparzaczce, wykonanej z porcelany, fajansu, szkła, czy innej ceramiki. Sam proces parzenia nie jest złożony. Porcję herbaty (łyżeczkę na szklankę, dwie na filiżankę) zalewamy wrzątkiem i parzymy przez ok. 5 minut. Tu jednak natrafiamy na cechę różniącą Rooiboosa od odmian klasycznych. Susz tego krzewu dobrze znosi wysoką temperaturę wody. Niektórzy smakosze radzą więc, by dla lepszej ekstrakcji zawartości liści do naparu umieścić czajniczek w gorącym piekarniku od razu po zalaniu suszu wrzątkiem. Dodać należy, że liście Rooiboosa obfitują w składniki, co umożliwia parzenie tego samego suszu nawet kilkukrotnie i to bez szczególnej utraty intensywności. 

Lubiących eksperymenty kuchenne zachęcamy do przygotowania Rooipresso, czyli espresso sporządzanego na bazie suszu tej właśnie herbaty. Cóż to takiego? Jak się okazuje, sposób „ekspresyzacji” Rooiboosa opracował przed laty mieszkaniec ojczyzny tego krzewu, Karl Pretorius. Metoda nie była skomplikowana. Ów południowoafrykańczyk zastąpił bowiem mieloną kawę suszonymi liśćmi czerwonego krzewu. Gotowy napój, o łudząco podobnej do oryginalnego espresso konsystencji, zwieńczony charakterystyczną pianą zdobył sobie sporą popularność, zarówno ze względu na smak jak i zerową zawartość kofeiny. 

Takie Rooipresso przygotować można w domu za pomocą zwykłego ekspresu ciśnieniowego. Zachęcamy! 

Wielbiciele tej herbaty, sugerują także i trzeci sposób jej przyrządzania. Rooiboos IceTea! Aby uzyskać mrożony napój należy zalać wrzątkiem (1 litr) trzy łyżki stołowe suszu i zaparzyć. Po przecedzeniu napar trzeba przestudzić, dodać do niego dużą łyżkę miodu oraz sok z połówki cytryny. Po porządnym wymieszaniu, całość chowamy do lodówki i już po pewnym czasie cieszymy się pysznym napojem.

wtorek, 26 sierpnia 2014

Herbata na reumatyzm


Grupa chorób reumatycznych objawia się najczęściej chorobowymi zwyrodnieniami stawów i kości. To właśnie stan zapalny powoduje ból, a niekiedy bardzo ogranicza ruchomość stawów. 

Delikatna w smaku mieszanka "Na reumatyzm" łagodzi stan zapalny zwalczając jednocześnie bezpośrednią przyczynę bólu. 

Składniki:
kwiaty czarnego bzu, liście pokrzywy, owoce czarnego bzu, wiązówka błotna, perz właściwy, korzeń wierzby, werbena, skrzyp.
ZOBACZ>>> Herbata na reumatyzm 

poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Mały herbaciany prezent

W 1972 roku prezydent USA Richard Nixon odwiedził Chiny. Otrzymał od Mao Zedonga małą paczuszkę zawierającą 50g herbaty. Jak na chińskie herbaciane możliwości był to mały prezent, dlatego też prezydent USA poczuł się nim urażony...

piątek, 22 sierpnia 2014

Pu-erh Tropikalny


Doskonała czerwona herbata Pu-Erh wzbogacona dodatkiem skórki cytrynowej i delikatnych płatków nagietka. Po zaparzeniu, napój cieszy zmysły cytrusowym zapachem i intensywnie czerwonym kolorem. Jego charakterystyczny smak  - zdecydowany, lekko pikantny, podsuwa wyobraźni obrazy gorących tropikalnych nocy, podczas których spełniają się najskrytsze marzenia. Odpręża i relaksuje.

Czerwona herbata Pu-Erh, już przed wiekami uznana została za wyjątkowe lekarstwo. Spożywana regularnie, uspokaja, obniża poziom cholesterolu, wspomaga pracę wątroby, pobudza mikrokrążenie i obniża ciśnienie krwi. Jest środkiem doskonale wspomagającym odchudzanie i… łagodzącym skutki nadmiernego spożycia alkoholu, dzięki czemu szczególnie docenimy jej właściwości po weekendzie pełnym szalonych chwil i nieprzespanych nocy. ZOBOACZ>>> Pu-erh Tropikalny

czwartek, 21 sierpnia 2014

White Dragon


Gotowy napar White Dragon roztacza wokół intensywny roślinny aromat. Nie jest ona tak delikatna jak np. herbaty Fujian White czy White Monkey. W przeciwieństwie do nich jej smak jest wyrazisty i wyraźnie wyczuwalny już po pierwszym łyku. Po dłuższym, kilkuminutowym zaparzaniu akcenty roślinne przechodzić zaczynają w trawiaste, zaś zawartość teiny w naparze wyraźnie wzrasta. Wypicie niewielkiej nawet filiżanki dodaje poważnej porcji energii na resztę dnia.

White Dragon zadowoli gusta tych miłośników herbat białych, którzy poszukują naparów wyrazistych, szlachetnych i mocno pobudzających. 
POSMAKUJ: White Dragon 


środa, 20 sierpnia 2014

Zielona Pigwa


Orzeźwiająca, świeża mieszanka oparta na klasycznej japońskiej herbacie Sencha. Wśród ciemnozielonych suszonych liści ukryto kwiaty granatu oraz suszone kawałki owoców  pigwy, której kompozycja ta zawdzięcza swoją nazwę. Dzięki takim składnikom susz cieszyć może bardzo przyjemnym zapachem, przywodzącym na myśl aromat suszonych ziół okraszony słodkimi nutami cytrusowymi.

Zapach ten towarzyszy nam także po zaparzeniu „Zielonej pigwy”. Już w kilkanaście sekund po zalaniu gorącą wodą gotowa herbata nabiera łagodnej zielonej barwy, która po chwili przechodzić zaczyna w kolor słomkowy, wzbogacony złocistymi refleksami.

A smak? Ten opiszą trzy przymiotniki. Miękki, trawiasto-ziołowy oraz łagodnie kwaskowaty (co da się wyczuć po zaczerpnięciu kilku łyków herbaty na końcu podniebienia).

Ta mieszanka stanowi wspaniałą propozycję popołudniowo-wieczorową. Bogata w teinę Sencza pozwoli pozbyć się popołudniowego znużenia i odzyskać siły po pracowitym dniu. Napój ten stworzony został jednak dla relaksu, a nie pracy. Bez trudu więc dotrzyma nam towarzystwa podczas wieczornych rozmów z przyjaciółmi, chwil spędzonych z dobrą książką lub ulubioną płytą.
ZOBACZ: Zielona Pigwa

wtorek, 19 sierpnia 2014

Herbata zielona na przeziębienie

Herbata zielona na przeziębienie
Składniki:
herbata zielona 1 torebka
imbir 2 plasterki
cytryna 1 plasterek
miód 2 łyżki
Przyrządzanie:
W rondelku gotujesz wodę, wrzucasz imbir, gotujesz 2 min, wyłączasz i zostawiasz przykryte przez 10 min. Jeszcze raz doprowadzasz do wrzenia, wyławiasz imbir, wrzucasz torebkę zielonej herbaty, parzysz 3 minuty. Przelewasz do kubeczka, słodzisz miodem i wrzucasz plasterek cytryny. 

poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Słodka pigwa

Słodka pigwa

Słodka pigwa to interesująca propozycja dla smakoszy czarnych herbat. Wzbogacenie suszu z Yunnanu o cierpki owoc pigwy okazało się wspaniałym pomysłem, który w rezultacie pozwala nam posmakować lekko kwaskowego, przyjemnego naparu. Mimo że cierpkość, która charakteryzuje ten napar jest dość łagodna, to warto przełamać ją łyżeczką cukru - powstały w ten sposób ciepły, kwaskowo-słodki napój orzeźwi i wyzwoli uśmiech na twarzy.

Herbata ta zawdzięcza swą nazwę południowochińskiej prowincji Yunnan, w której jest uprawiana. Samą nazwę tej krainy przetłumaczyć można jako: „chmury z południa” lub „południowe obłoki”. Górzysty Yunnan istotnie otoczony jest przez najbardziej zróżnicowane środowisko przyrodnicze południowych Chin. Niskie, górskie chmury przetaczają się majestatycznie nad zielonymi plantacjami herbacianymi, które od ponad dwóch tysiącleci rodzą najsłynniejsze i najszlachetniejsze odmiany herbat. Wedle legend to właśnie tam przygotowano pierwszą herbatę na świecie...

Zaparzanie
Łyżeczkę suszu na filiżankę, bądź dwie na szklankę parzymy przez 3-5 minut w wodzie o temperaturze 96 stopni Celsjusza. Gotowy napój wzbogacić można odrobiną cukru, miodu lub mleka. Wyśmienicie smakuje z ciastami i wypiekami, szczególnie tymi o nieco kwaśnym smaku – np. z ciastem śliwkowym. ZOBACZ: Słodka pigwa

sobota, 16 sierpnia 2014

Herbaty owocowe

Herbaty owocowe są nie tylko smaczne, ale też zdrowe. Niektóre z nich mogą niemal pełnić rolę suplementów diety.
Herbaty te powstają z suszonych owoców, często uzupełnianych również innymi fragmentami roślin, takimi jak na przykład liście lub płatki kwiatów. Jeśli nie zawierają liści herbacianych nie działają pobudzająco, można je więc podawać dzieciom, a także pić wieczorem. 
Wiele z nich ma właściwości zdrowotne z których warto regularnie korzystać. 
Herbata z żurawiny jest bogata w przeciwutleniacze i pomaga w leczeniu infekcji dróg moczowych, herbata z aronii działa przeciwzapalnie i obniża ciśnienie, a częsty dodatek do herbat owocowych, hibiskus, jest bogaty w witaminę C. 
Herbaty owocowe zachowują również właściwości owoców z których są skomponowane. 

piątek, 15 sierpnia 2014

Zaparzaczka Kulka


Estetyczna i łatwa w obsłudze zaparzaczka w kształcie kulki doskonale sprawdza się w każdych warunkach. Za jej pomocą przygotować można filiżankę, szklankę a nawet dzbanek herbaty. Prosta konstrukcja sprawia, że mycie zaparzaczki nie nastręcza żadnych problemów i zajmuje bardzo niewiele czasu. Konstrukcja wykonana z nierdzewnej stali gwarantuje zaś, że zaparzaczka będzie nam służyć przez lata. 

Dzięki temu urządzeniu nie tylko pozbędziemy się uciążliwych fusów, ale również wydobędziemy pełnię smaku i właściwości z każdej herbaty. Niektóre z odmian uwalniają bowiem różne substancje w zależności od czasu lub liczby zaparzeń. Herbata pozostawiona w filiżance traci więc swe charakterystyczne właściwości. Zaparzaczka Kulka

To zresztą nie jedyny argument przemawiający za korzystaniem z zaparzaczki. Pijąc herbatę przygotowywaną w sposób tradycyjny, za każdym razem wylewamy sporą część naparu, której nie jesteśmy w stanie dopić z powodu zalegających na dnie filiżanki fusów. Szacuje się, że w ten sposób tygodniowo pozbywamy się nawet 3 filiżanek herbaty. W skali roku jest to już niemal 150 filiżanek! Zaparzaczka Kulka

czwartek, 14 sierpnia 2014

Wiśnia kandyzowana


Słodka, czerwona wiśnia przypominająca fakturą rodzynki to doskonały element dodający uroku i smaku herbacie, kawie, deserom, ciastom czy lodom. Słodko-kwaśnawym smakiem kandyzowanych wiśni można delektować się także jedząc je jak zwykłe cukierki, prosto z paczki! 

Proces przygotowania wiśni kandyzowanych trwa zwykle ok. 3-4 dni. Owoce zasypane sporą ilością cukru naciągają przez kilka godzin jego słodyczą, a następnie zamknięte w szczelnych słoikach wędrują do wrzątku. Po kilku dniach wyparzania, gotowania i suszenia bakalia ta jest gotowa do podbijania stołów, filiżanek i żołądków. 

Wiśnię kandyzowaną dodawać można w niewielkich, lecz zależnych od własnego gustu proporcjach bezpośrednio do herbaty, zastępując w ten sposób cukier czy słodzik. Taki dodatek przysparza napojowi przyjemnego, kwaskowego posmaku. Można także pokusić się o kompozycje artystyczne. Kawa z bitą śmietaną, udekorowaną słodką wisienką to przecież doskonały pomysł na podjęcie gości.

środa, 13 sierpnia 2014

Hibiskus

Hibiskus zwany czerwonym złotem posiada wspaniały smak i aromat. Zawiera liczne kwasy organiczne, które pomagają w odchudzaniu. Po zaparzeniu kwiat hibiskusa zwiększa swoją objętość nawet dwukrotnie. Daje lekki kwaskowy smak i ładny wygląd. 

Jak parzyć hibiskus
Kilka kwiatów hibiskusa zaparzamy najlepiej w małym dzbanuszku zalewając go wodą o temperaturze 96 stopni Celsjusza. W zależności od preferencji intensywności smaku przelewamy zawartość do filiżanki w odpowiednim dla nas czasie. Pozostałe w dzbanuszku kwiaty można zaparzyć jeszcze raz. Pierwsze parzenie daje troszeczkę cierpki aczkolwiek bardzo przyjemny smak, drugie parzenie jest jego pozbawione.

wtorek, 12 sierpnia 2014

Yerba Mate Amanda


Yerba Mate Amanda to gatunek herbaty wywodzący się z prowincji Misiones w Argentynie. Plantacja, na której po dziś dzień uprawia się tę odmianę, założona została przez Jana Szychowskiego, polskiego emigranta, który przybył do Ameryki Łacińskiej na początku XX w. Po dziś dzień w kolorystyce opakowań, w których umieszcza się Amandę dominuje biel i czerwień. 

Przygotowany na bazie tego suszu napar posiada wyważoną moc i dość łagodny (jak na Mate) smak. Idealny do codziennego spożywania. Yerba Mate Amanda

poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Na trzustkę (mieszanka ziołowa)


Specjalna mieszanka ziołowa przygotowana z myślą o cierpiących na dolegliwości trzustki, oraz tych, którzy pragną zadbać o ochronę tego narządu. Zawarte w niej składniki posiadają działanie oczyszczające i wspomagają regenerację trzustki. Ułatwiają one także organizmowi naturalną walkę z infekcjami.

Kompozycja zawiera: ostropest plamisty, korzeń mniszka lekarskiego, nasiona kopru włoskiego, rzepik pospolity, ziele krwawnika, miętę pieprzowa, drapacz lekarski.

Gotowy napar nabiera intensywnego, ziołowego aromatu (wyraźnie wyczuwalny jest tu koper włoski) oraz łagodnego smaku. Napar ziołowy na trzustkę

piątek, 8 sierpnia 2014

Herbata zimowa

Herbata zimowa

Składniki:
torebka herbaty (np. earl grey), 
1,5 łyżeczki miodu,
plasterek pomarańczy, 
grejpfruta lub cytryny, 
szczypta zmielonej mięty, 
szczypta zmielonego imbiru i cynamonu,
ziarenko goździka.

Przyrządzanie: 
Zagotuj wodę do wrzenia. Herbatę parz pod przykryciem ok. 3 minut. Dodawaj kolejno składniki mieszając lekko po każdym dodaniu każdego z nich. Na koniec pomieszaj energicznie aż do całkowitego rozpuszczenia się miodu. Napój będzie jeszcze smaczniejszy po dodaniu malin (ew. jagód) lub soku z tych owoców.

czwartek, 7 sierpnia 2014

Pu-erh Grapefruit

Cytrusowa wariacja na temat czerwonej herbaty Pu-erh. Dzięki zawartym w mieszance skórkom grejpfruta, ta klasycznie korzenna herbata łagodnieje, stając się idealnym napojem na każdą porę dnia. Gotowy napar nabiera szlachetnego koloru burgundzkiego wina.

Z racji poprawiających metabolizm właściwości herbaty Pu-erh, zaleca się by spożywać co najmniej jedną filiżankę po każdym posiłku. Napój ten zmniejsza uczucie ciężkości po jedzeniu, a także radykalnie ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów.  ZOBACZ: Pu-erh Grapefruit 

środa, 6 sierpnia 2014

White Rose


Przyjemny, różany aromat wydobywający się ze świeżych, soczystych płatków unosi się nad barwnym suszem mieszanki White Rose. Także po zalaniu suszu gorącą wodą zapach ten pozostaje dominującym akcentem, ciesząc zmysły pijącego.

Kompozycja ta, oparta na liściach białej chińskiej herbaty Pai Mu Tan posiada oryginalny, różany smak, doprawiony pozbawionymi goryczy nutami herbacianymi - tym intensywniejszymi, im dłużej trwa proces przygotowania naparu.

Gotowy napój jest przejrzysty i nabiera jasnej słomkowej barwy. 
ZOBACZ>>> White Rose 

wtorek, 5 sierpnia 2014

Herbata zielona na chorobę popromienną

Pod koniec drugiej wojny światowej Amerykanie użyli bomb atomowych przeciwko Japonii. Zbombardowano miasta Hiroshima i Nagasaki, co pociągnęło za sobą wiele śmiertelnych ofiar. 
Liczne dolegliwości odczuwali jednak również ci, którzy nie ucierpieli w wyniku samego wybuchu bomby atomowej. Późne następstwa promieniowania jonizującego dotknęły wielu okolicznych mieszkańców. Badania wykazały zadziwiającą poprawę ich zdrowia w skutek długiego przebywania w rejonie plantacji herbacianych w Uji i picia dużej ilości wysokogatunkowej zielonej herbaty.

poniedziałek, 4 sierpnia 2014

Green Orange


Powinniśmy zacząć od tego, że ta herbata oparta została na odmianie Sencha. Biorąc jednak pod uwagę ilość składników zawartych w tej mieszance należałoby powiedzieć raczej, że to susz Senczy został dołączony do nich, nie zaś na odwrót. Do dyspozycji naszych kubków smakowych oddano bowiem plastry suszonej truskawki, ćwiartki pomarańczy, kawałki jabłek, trawy cytrynowej a także kwiaty pomarańczy i hibiskusa. Ciemno zielone liście Senczy giną w ferii barw i zapachów, którymi raczą nas pozostałe składniki. Nie znaczy to jednak, że ta klasyczna japońska herbata nie gra tu kluczowej roli. O nie! To właśnie ona nadaje słodkiej, owocowej i nieco kwaskowatej kompozycji charakterystyczny ziołowy i miękki posmak. Dzięki temu właśnie „Green Orange” nie jest mimo bogactwa owoców typową herbatą owocową.

Co godne odnotowania, także hibiskus, który tak często przecież potrafi zdominować mieszanki do których jest dodawany nie gra tu pierwszych skrzypiec. Jego kwaśnawy posmak, mimo że wyczuwalny ginie pod słodkim posmakiem truskawek i pomarańczy. Ta równowaga ale i różnorodność smaku czyni z „Green Orange” kompozycję deserową, idealną zarówno na słoneczne poranki, jak i na zimowe wspominanie ciepłych, wiosennych dni.
ZOBACZ: Green Orange 

piątek, 1 sierpnia 2014

Black twist


Black twist to rozgrzewająca ale i orzeźwiająca mieszanka czarnej wietnamskiej herbaty z wyraźnymi, zarówno w smaku jak i zapachu goździkami, szafranem i kardamonem. Całość przełamana słodką pomarańczą i gorzkawym kakaowcem wita nas prawdziwym bogactwem smaków. W gotowym naparze początkową goryczkę zastępuje lekkie połączenie smaków szafranu i goździków aby na koniec uraczyć nas delikatną, słodką nutą pomarańczy. Polecamy pić z odrobiną cukru bądź miodu. ZOBACZ: Black twist