piątek, 31 października 2014

Jun Shan Yin Zhen


Jun Shan Yin Zhen to jedna z najbardziej docenianych i poszukiwanych odmian żółtej herbaty. W XVII - wiecznych Chinach, skąd pochodzi, jej ekskluzywny smak przeznaczony był pierwotnie wyłącznie dla cesarskiego podniebienia. Nawet dziś, z racji trudnej dosteponości i – co za tym idzie - wysokiej ceny, jest herbatą unikatową i niezwykle rzadko goszczącą w polskich domach. 
Do produkcji suszu wykorzystywane są ręcznie zbierane pąki liściowe, naturalnie zwinięte w podłużne igiełki. Napar z nich przyrządzony, podany w białej porcelanie ma słomkowy kolor, z charakterystycznym bladoróżowym odbiciem ścianek naczynia na powierzchni. 
Charakterystyczny smak i aromat Jun Shan Yin Zhen zadowoli największych znawców i smakoszy herbaty. Wyrazisty, szlachetny, wykwintny. Lekki i świeży, o słodkawym posmaku, który długo pozostaje w pamięci. Nie bez powodu ta właśnie odmiana żółtej herbaty uznana została za jedną z najlepszych i najsłynniejszych herbat na świecie. POSMAKUJ>>>

czwartek, 30 października 2014

Słodkie owoce

Słodka mieszanka owoców czarnego bzu, jabłka, aronii, śliwek, wiśni, malin oraz rodzynek. W smaku łagodna, lekko bakaliowa i delikatnie kwaskowata. Bardzo aromatyczna. Pozostawia w ustach przyjemny, owocowy posmak.
SKŁAD
Płatki róży
Owoce czarnego bzu
Rodzynki
Aronia
Jabłko
Kawałki śliwek
Wiśnia
Malina
Aromat
JAK ZAPARZYĆ
Jedną łyżeczkę herbaty na filiżankę lub dwie na szklankę parzyć należy wodzie o temperaturze 96 stopni Celsjusza przez 5-8 minut.

środa, 29 października 2014

YERBA MATE IQ

Szalona mieszanka! Dominujący charakterystyczny smak Yerba Mate z dodatkiem kwaskowych kawałków kiwi, ziołowego aromatu tymianku, słodkiej truskawki i subtelnych nut guarany, żeń-szenia oraz strąków fasoli... Pozornie dysonujące ze sobą smaki łączą się w intrygującą lecz jednocześnie nadspodziewanie harmonijną kompozycję. 
Jednak to nie ten zaskakujący smak jest istotą mieszanki Mate IQ. Tajemnica tkwi w szczególnych właściwościach jej składników. 
Yerba Mate to prawdziwe źródło zdrowia. Prócz witamin (A, B1, B2, C), żelaza, sodu, potasu, wapnia, magnezu i innych, ważnych dla organizmu substancji odżywczych, zawiera mateinę – nieuzależniającą odmianę kofeiny, która doskonale aktywizuje do działania ciało i umysł. Podobne właściwości posiadajają wzbogacające mieszankę nasiona guarany i korzeń żeń – szenia. Jest to herbata idealna dla osób potrzebujących zdrowego zastrzyku energii, zarówno fizycznej jak i umysłowej. Stanowi doskonałą alternatywę dla popularnych napojów energetycznych podczas długiej podróży, wyczerpującego treningu czy sesji egzaminacyjnej. Wzmacnia, pobudza a przy tym doskonale smakuje!

wtorek, 28 października 2014

Ile osób słodzi herbatę

Słodzisz herbatę? Ja nie, bo uważam, że cukier zabija jej smak. 
I podobno tylko 30% ludzi pijących herbatę słodzi!
Zawsze sądziłem, że ten odsetek jest wyższy.

poniedziałek, 27 października 2014

Rumba

Zmysłowa, kusząca, jak latyno-amerykański taniec, Rumba uwodzi smakiem. Skomponowana na bazie czerwonej herbaty Pu Erh, prawdziwy sekret swojego czaru ukrywa w dodatkach: zielonych owocach kiwi, białych łodygach rabarbaru i... krwisto czerwonych płatkach kwiatu granatu. Uznawany od wieków za symbol miłości, ten delikatny czerwony kwiat, przypominający nieco nasz polski dziki mak, intryguje smakiem i rozpala wyobraźnię. 
Po zaparzeniu, Rumba kusi oczy głębokim, bursztynowym kolorem. Lekko słodki, kwiatowy aromat przenikają orzeźwiające nuty kiwi i rabarbaru, co sprawia, że w na pozór delikatnym smaku tej niezwykłej herbaty, odkryć możemy prawdziwie gorący temperament. 
Podana o poranku, pobudzi siły witalne i doda energii, w południe doskonale orzeźwi, a zaserwowana podczas romantycznej kolacji, Rumba roznieci apetyt nie tylko na obecne na stole przysmaki. POSMAKUJ>>>

piątek, 24 października 2014

KEKECHA YELLOW TEA

Susz żółtej herbaty ma postać długich, szaro-zielonych ruloników o zażółconych brzegach. Po zaparzeniu, listki lekko rozchylają się a napar uzyskuje delikatny słomkowy kolor. Smak i aromat żółtej herbaty godny jest cesarskiego podniebienia. Niezwykle wykwintny, wyrazisty, lecz nie cierpki. Miękki i lekko słodkawy. 
Żółta herbata ceniona jest jednak nie tylko za walory smakowe. Zawiera najmniejszą z wszystkich rodzajów herbat ilość teiny, doskonale wpływa na procesy trawienia, oczyszcza organizm, wycisza i uspokaja. POSMAKUJ>>>

czwartek, 23 października 2014

Koktajl herbaciany

Koktajl herbaciany

Składniki:
1 l mleka, 4 saszetki białej herbaty, ½ l lodów waniliowych, mleko z 1 kokosa, skórka z limonki, miód

Przyrządzanie:

Zaparzyć herbatę w 250 ml wody wystudzić. Zmiksować mleko z naparem herbacianym, lodami i mlekiem kokosowym, dosłodzić miodem. Podawać w wysokich szklankach ozdobione skórką z limonek.

środa, 22 października 2014

ORIENTAL BEAUTY

Orientalna piękność należy do rodziny kunsztownych herbat kwitnących. Liście zielonej i białej herbaty zostały ręcznie zwinięte w małe kuleczki, kryjące w sobie tajemnicę odkrywaną przy zaparzaniu.
Po umieszczeniu kuleczki w gorącej wodzie, liście herbaty rozwijają się i uwalniają piękną, kwiatową kompozycję. Kwiat nagietka i liść jaśminu unoszą się w naparze tworząc widok, który z całą pewnością sprawia, że herbata zasługuje na swój tytuł piękności.
Napar świetnie orzeźwia i pobudza, mimo posiadania delikatnego, kwiatowego smaku. Liście białej herbaty sprawiają, że jest ona nieco słodkawa oraz wspaniale gasi pragnienie. POSMAKUJ: ORIENTAL BEAUTY 

wtorek, 21 października 2014

Ginger & Lemon

Ginger & Lemon to zielona herbata Sencha o łagodnym ziołowym aromacie z wyczuwalną nutką cytrynową. Po zaparzeniu otrzymujemy napar o barwie jasno-słomkowej i delikatnym imbirowym zapachu. Herbata ma bardzo delikatny, lekki smak wzmocniony łagodną, klasyczną dla Senczy goryczką. Doskonała z kilkoma kroplami świeżej cytryny, idealnie orzeźwia i pobudza. Dobra również na zimno! POSMAKUJ>>>


poniedziałek, 20 października 2014

Power Tea

Napar Power Tea pachnie słodyczą, kardamonem i goździkami. Te składniki bowiem, wraz z imbirem, gałką muszkatołową, pieprzem oraz suszem Yerba Mate wymieszanym z czarną herbatą wietnamską stanowią podstawę tej orzeźwiającej kompozycji. Pierwszy łyk gorącej jeszcze Power Tea elektryzuje. Pieprz oraz imbir czynią ten napój niezwykle pikantnym, natomiast goździki oraz kardamon przydają jej ciekawego smaku wyczuwalnego na styku gardła i podniebienia.

Ten napar naprawdę pobudza. Jeszcze przed opróżnieniem pierwszej filiżanki zmysły stają się ostrzejsze, wzrok pewniejszy, a słuch bardziej wyczulony. Natomiast przyjemny ostry posmak pozostaje w ustach i w gardle jeszcze przez dłuższy czas, przypominając nam o miłych i orzeźwiających chwilach spędzonych w towarzystwie Power Tea. 

piątek, 17 października 2014

Dlaczego herbatę z mlekiem nazywamy bawarką?

Dlaczego herbatę z mlekiem nazywamy bawarką?
Połączenie herbaty z mlekiem szczególnie upodobała sobie bawarska księżniczka Elżbieta Charlotta i to z okazji jej ślubu z Filipem Orleańskim napój ten nazwano bawarką.

czwartek, 16 października 2014

Zestaw Prezentowy Kawka 1

Zestaw podarunkowy dla miłośników czarnego napoju. Kompozycja ukryta w estetycznym, kartonowym pudełeczku przyozdobionym kokardką tylko czeka, by podarować ją komuś bliskiemu.

Opakowanie zawiera 100 gram kawy stanowiącej niezwykły akord łagodnego smaku śmietanki, słodyczy czekolady i migdałowej nuty. Jest do pierwszorzędne ziarno, oparte o wyśmienitą odmianę kolumbijskiej Excelso. 

Paczuszkę wzbogacają słodkie dodatki. Odnajdziemy tu cynamon (20 g) oraz gotowy do zanurzenia w gorącym, czarnym naparze cukier trzcinowy na drewnianym patyczku.

środa, 15 października 2014

Guarana mielona

Guarana to pnącze, które wytwarza największe ilości kofeiny wśród roślin żyjących na naszej planecie. Całą tę energię ukrywa następnie w swych owocach. Napar przygotowany na ich podstawie poprawia kondycję i wprawia w dobry nastrój. Podobnie jak kawa? Tak, lecz Guarana zawiera nawet cztery razy większe stężenie kofeiny niż popularny czarny napój. Uważa się przy tym, że odmiana kofeiny wytwarzana przez guaranę jest o wiele mniej szkodliwa niż ta, którą spotkać można w ziarnach kawowca. Co więcej – jej działanie utrzymuje się nawet do 6 godzin! 

Guarana podwyższa wytrzymałość dzięki czemu podczas treningów można ćwiczyć dłużej i spalić większe ilości tłuszczu. Jej spożywanie wskazane jest przy wysiłkach krótkich oraz tzw. beztlenowych. Guarana pomaga także przy dłuższych wysiłkach. Zwiększa bowiem zapasy energii oraz oszczędza glikogen w wątrobie i mięśniach spalając tkankę tłuszczową. W czasie stosowania diety obniża odczucie głodu. ZOBACZ: Guarana mielona

wtorek, 14 października 2014

Soczysta brzoskwinia

Mieszanka klasycznej zielonej Senchy z kawałkami brzoskwini i dodatkiem kwiatu głogu. Susz już przy pierwszym kontakcie wyróżnia się niesamowicie świeżym aromatem, a napar wita nas delikatnością Senchy z subtelnym brzoskwiniowym posmakiem. Wspaniale smakuje zarówno na ciepło jak i na zimno - polecamy pić ją bez żadnych dodatków.

poniedziałek, 13 października 2014

Herbata karmelowa

Herbata karmelowa
Składniki:
0,5 litra mleka
1 łyżeczka czarnej herbaty
4 łyżki karmelu
2 żółtka
Przyrządzanie: 
Mleko zagotuj z karmelem i zalej herbatę. Odstaw na 5 minut do zaparzenia. Napój przecedź do większego naczynia, dodaj żółtka i dobrze zmiksuj.

piątek, 10 października 2014

Herbata cynamonowa

Intensywnie pachnąca cynamonem, czarna herbata wietnamska o łagodnym smaku pozbawionym typowej dla czarnych odmian goryczy. Zaledwie kilka łyków tego naparu pozostawia w ustach przyjemny herbaciany posmak i dodaje energii.

Herbata ta doskonale komponuje się z odrobiną mleka lub śmietanki. Tak przygotowana mieszanka łączy w sobie mleczną świeżość i delikatność z głębokim smakiem i aromatem cynamonu. Jednym słowem, takie połączenie czyni z herbaty cynamonowej pyszny napój deserowy, który najlepiej smakuje na ciepło. 

czwartek, 9 października 2014

Czystek

Czystek (Cistus Incantus) to niewielki krzew rosnący na jałowych ziemiach wybrzeży Morza Śródziemnego i Afryki Północnej. Choć nie wygląda okazale, w jego liściach oraz maleńkich różowych kwiatkach kryje się całe bogactwo zbawiennych dla zdrowia związków. Doceniają je nie tylko współcześni naukowcy – lecznicze właściwości czystka wykorzystywane są już od tysięcy lat.

Co takiego kryje się w tej niepozornej roślinie? Czystek to krzew o niezwykle silnym działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym, przeciwgrzybicznym i antynowotworowym, a nawet antyhistaminowym. Najnowsze badania wskazują również , że może być wykorzystywany w profilaktyce i leczeniu boreliozy – „okleja” szkodliwe bakterie dzięki czemu ulegają one zdezaktywowaniu.  

Czystek to jedna z roślin o najwyższej zawartości polifenoli i antyoksydantów. Jej działanie porównać można do działania zielonej herbaty – jest jednak znacznie silniejsze. Jest to zioło szczególnie przydatne w leczeniu górnych dróg oddechowych, profilaktyce przeziębień a nawet pomocne w walce z grypą! Mężczyzn zapewne zainteresuje fakt, że dzięki właściwościom antyproliferacyjnym i cytotoksycznym przynosi ulgę w problemach z prostatą. Z kolei osoby cierpiące na schorzenia układu krwionośnego powinny wiedzieć, że regularne spożywanie wywaru z czystka, ułatwia rozpuszczanie zakrzepów i zatorów.

Pierwsze  prozdrowotne efekty zauważyć można już po dwóch tygodniach regularnego spożywania. Skutecznie wzmacnia układ immunologiczny. Oczyszcza organizm z toksyn, poprawia samopoczucie, wzmacnia siły witalne, będąc jednocześnie pozbawionym jakichkolwiek działąń ubocznych. Dlatego może być spożywany również przez dzieci od trzeciego miesiąca życia, kobiety w ciąży, czy osoby w podeszłym wieku.

Napar z czystka wykorzystywany może być również do celów higienicznych –  regularnie spożywany neutralizuje przykry zapach potu, a także, dzięki silnemu działaniu antybakteryjnemu, stanowi doskonały środek do płukania jamy ustnej.

Drobny brązowo-zielony susz, po zaparzeniu wydziela silny zapach zbliżony nieco do aromatu majeranku. Ziołowe nuty przeplatają się również w jego charakterystycznym, pozbawionym goryczki smaku. Najbardziej wartościowy susz uzyskujemy z płatków kwiatów oraz pędów młodych listków.

Polecany szczególnie  w okresach jesiennej zawieruchy i zimowych przymrozków. ZOBACZ>>>

środa, 8 października 2014

Lapacho kora

Napar przygotowany na bazie kory Lapacho posiada charakterystyczny, gorzkokwaśny smak i brązowy kolor. Aromat tej herbaty potrafi zaskoczyć niezwykłą dla innych naparów trawiastą nutą. Kora Lapacho jest bogatym źródłem składników mineralnych i bioaktywnych, zawiera substancję, które niszczą wolne rodniki i zapobiegają powstawaniu nowotworów. Jej spożywanie uzupełni braki żelaza, wapnia, miedzi i witamin. Co ważne dla ludzi stroniących od kofeiny – Lapaczo nie zawiera jej wcale! Regularne picie naparów Lapacho wspiera system immunologiczny, pomaga w leczeniu przeziębień, grypy, oraz chorób górnych dróg oddechowych. 
ZOBACZ: Lapacho kora

wtorek, 7 października 2014

Utlenianie herbaty

W Afryce Północnej i Zachodniej herbata często nalewana jest do filiżanki z dużej wysokości. Robi się tak, aby utlenić herbatę i udoskonalić jej smak. Przy okazji napój schładza się, więc od razu nadaje się do spożycia.

poniedziałek, 6 października 2014

Ogród babuni

Ogród babuni to mieszanka suszonych ananasów, plasterków banana i kwiatów hibiskusa wzbogaconych domieszką wiśni, jagód i rodzynek.

Jak większość kompozycji opartych na hibiskusie herbata ta po zaparzeniu nabiera koloru głębokiej, czerwieni, przypominającej barwę dojrzałej wiśni. W jej zapachu dominuje słodko-kwaśny aromat hibiskusa, wzbogacony wszelako bananowymi i owocowymi akcentami. Smak gotowego naparu jest wyrazisty, naraz kwaśny i słodkawy.

Taka herbata wspaniale orzeźwi w gorące dni, dostarczy organizmowi elektrolitów i witamin, zaś zmysłom zapewni wiele przyjemnych wrażeń. 

piątek, 3 października 2014

Yerba Mate Cytrynowa

Tradycyjna, południowoamerykańska Yerba Mate obleczona w przyjemny cytrynowy smak i aromat stanowi idealne rozwiązanie dla tych, którym nie odpowiada charakterystyczny smak suszonych liści paragwajskiego ostrokrzewu. 

Ta mieszanka suszu herbacianego, skórek cytryny i trawy cytrynowej stanowi także propozycję dla wszystkich miłośników Yerba Mate, którzy lubią eksperymentować z nowymi wariantami smakowymi. 

Dodatkowo, dzięki zawartości mateiny (odmiany kofeiny) dochodzącej nawet do 2%, napój ten może z łatwością zastąpić kawę, nie drażniąc przy tym żołądka, nie szkodząc sercu i nie pozbawiając pijącego minerałów i witamin. Przeciwnie – regularne spożywanie Mate orzeźwia, dostarcza składników mineralnych i chroni przed chorobami wieńcowymi.

Sypany susz Yerba Mate, który znajduje się w naszej ofercie został przed przekazaniem go do sprzedaży oczyszczony. Oznacza to, że usunięto z niego wszelkie zbędne elementy takie jak gałązki, łodygi oraz inne naturalne zanieczyszczenia, które napotkać można w odmianach paczkowanych u producenta. Kupując sypaną Mate masz pewność, że płacisz wyłącznie za pełnowartościowy susz. 

czwartek, 2 października 2014

Herbatka rozgrzewająca

Herbatka rozgrzewająca
Składniki:
2 łyżki świeżo startego korzenia imbiru
3 łyżki czarnej herbaty
3 łyżki suszonej mięty
miód do smaku (najlepiej lipowy)
sok z połowy cytryny
sok z całej pomarańczy

Przyrządzanie: 
Imbir, herbatę i miętę zalej trzema szklankami wody. Zagotuj i utrzymaj we wrzącym stanie przez 10 minut w odsłoniętym naczyniu. Następnie, płyn przecedź, wymieszaj z miodem i sokiem z cytrusów. Podawaj z plasterkiem cytryny.

środa, 1 października 2014

Honey Bush

Nazwa tej herbaty znaczy dosłownie „miodokrzew” i wywodzi się od miododajnych, żółtych kwiatów pojawiających wiosną roślinę o tej samej nazwie. Spośród 23 gatunków tej rośliny wykorzystuje się tylko dwa. Susz sporządzany jest z gałązek, liści i kwiatów krzewu poddawanych fermentacji. 

Już od XIX wieku herbata z miodokrzewu wykorzystywana była przeciw infekcji błon śluzowych, przeziębieniom i grypie, a także w celu pobudzenia apetytu u dzieci. Dzięki zawartym w Honey Bush naturalnym przeciwutleniaczom wpływa ona na obniżenie ciśnienia, poziomu cukru i cholesterolu. Przeciwdziała także biegunce, a dzięki właściwościom przeciwskurczowym łagodzi bóle brzucha i kolki. Wykazuje także działania antywirusowe i przeciwgrzybiczne. Zawiera wiele witamin i mikroelementów takich jak jod, potas, wapń i magnez. Jest bezteinowa. Zimna działa orzeźwiająco. Można ją przechowywać przez dwa lata. Susz po zaparzeniu daje żółtoczerwony napar o świeżym, owocowym smak i miodowym aromat.