piątek, 30 lipca 2010

Bez komentarza

wtorek, 27 lipca 2010

Herbata i skojarzenia










Herbata kojarzy się z tradycją parzenia, szczególnie w Japonii, gdzie jest to cały rytuał. Ale przecież i w Europie picie herbaty ma stosunkowo długą tradycję.

Nie tylko chyba mi kojarzy się z czymś wykwintnym, czasem przerwy w codziennej krzątaninie, choćby krótką przerwą, poświęconą na delektowanie się i herbatą i życiem.



Cecil Rhodes, angielski premier:



Byłem gościem barona Alfreda de Rotszylda w jego pałacyku miejskim przy Seamore Place. Wczesnym rankiem pojawił się w mojej sypialni lokaj w liberii z olbrzymim wózkiem śniadaniowym do obsługi gości w pokojach i zapytał:



"Czy życzy pan sobie herbaty, Sir, czy może świeżą brzoskwinię?".



Wybrałem herbatę, a wtedy padło pytanie:



"Chińską, indyjską czy cejlońską, Sir?"



Wybrałem herbatę indyjską i później nastąpił dalszy ciąg:



"Z cytryną, śmietanką czy mlekiem, Sir?"



Gdy zdecydowałem się na mleko, wtedy zapytano mnie o rasę krowy, od której miało pochodzić to mleko: "Jersey, Hereford czy Shorthorn, Sir?"



Nigdy już więcej w życiu smakowała mi tak bardzo filiżanka herbaty jak wówczas; tutaj byłem rzeczywiście "Jego Wysokością Gościem".





czwartek, 22 lipca 2010

Czajniczek Pretty Tea

Dzięki temu gadżetowi można się świetnie bawić. Nie tylko dzieci będą zafascynowane obserwując jak w trakcie zaparzania rozwijają się listki albo gniazdka herbaty. Jak widać czajniczek jest przeźroczysty, więc cały proces będzie widoczny, łącznie z rozchodzeniem się koloru w wodzie. Czajniczek można też wykorzystać do robienia bardzo ciekawych i efektownych zdjęć zaparzającej się herbaty!

wtorek, 20 lipca 2010

Herbata z dodatkami czy bez?

Niektórzy lubią pić herbatę z dodatkiem soków albo owoców. Wprawdzie zmieniają one albo niszczą smak herbaty, ale za to podnoszą jej właściwości lecznicze.



Herbata z cytryną – świetnie gasi pragnienie i przywraca siły w czasie upałów a zimą może być lekarstwem na przeziębienie.



Herbata z jabłkiem – dostarcza organizmowi pektyn (oczyszczają organizm z substancji trujących. Podczas trawienia pektyny wiążą niektóre metale ciężkie (kobalt i ołów) w nierozpuszczalne sole, które są potem wydalane z organizmu).



Herbata z przyprawami korzennymi - wspomagają pobudzające działanie herbaty.



Mocna herbata pomaga w trawieniu przetworów mącznych, sprzyja lepszemu ich przyswajaniu przez organizm, podnosząc również wartość odżywczą.





czwartek, 15 lipca 2010

Wzór na herbatę

W.W. Pochlebkin w swojej książce "Herbata" wyprowadził wzór na dokładną ilość herbaty, tj. ilość łyżeczek jaką trzeba zużyć, by przygotować napar dla konkretnej liczby osób.



Oto wzór dla herbaty czarnej:



[(T*x):2]+T,



T - to wielkość stała równa jednej łyżce herbaty,



x - ilość szklanek herbaty, którą zamierzmy wypić.



Kolejny wzór dla herbaty aromatyzowanej (oraz białej i kwiatowej) ma postać:



(T*x+T):2



Tak więc, aby zaparzyć czarną herbatę dla czterech osób, potrzeba nam: [(1*4):2]+1 = 3, czyli trzech łyżeczek suszu herbacianego.



Herbaty aromatyzowanej dla czerech osób potrzeba:



(1*4+1):2 = 2,5 łyżeczki



wtorek, 13 lipca 2010

Zaparzaczka Domek














Zaparzaczka dla osób, które nie tylko chcą mieć przedmiot praktyczny, ale i ładny, ciekawy, którym można pochwalić się przed znajomymi.
Zaparzaczka „Domek” wykonana jest z nierdzewnej stali, zaopatrzona w praktyczną, metalową podstawkę pomagającą w utrzymaniu czystości i uchwyt pozwalający na zaczepienie jej na krawędzi szklanki.

Dach domku umocowany jest na zawiasach a zamyka się za pomocą zatrzasku dającego pewność, że cenny susz nie wydostanie się z jego wnętrza.

Zaparzaczki są bardzo praktyczne także z tego względu, że można parzyć herbatę wiele razy, zawsze kontrolując czas zaparzania, od którego przecież zależy nie tylko moc herbaty, ale i jej właściwości.

Jeszcze jeden argument za stosowaniem zaparzaczek, o którym przyznam się, nigdy nie pomyślałem. Otóż pijąc herbatę nie dopijamy jej do końca z powodu fusów na dnie i wylewamy jej część. Szacuje się, że w ten sposób tygodniowo pozbywamy się nawet 3 filiżanek herbaty. W skali roku jest to już niemal 150 filiżanek!

Okazuje się, że zaparzaczki do herbaty to nie tylko funkcjonalność, ale i oszczędność!


piątek, 9 lipca 2010

Nie o herbacie - Dziś premiera mojej najnowszej książki!

Większość z Was wie, że napisałem i wydałem dwa poradniki:









Dzisiaj, bardzo niespodziewanie dla mnie samego, nastąpiła premiera mojego najnowszego ebooka pt. „Bagna”.



I teraz niespodzianka – nie jest to przewodnik po polskich bagnach! Nie jest to również kolejny poradnik! To zbiór opowiadań.


Pozdrawiam!


Przemysław Pufal






czwartek, 8 lipca 2010

wtorek, 6 lipca 2010

Herbata - ciekawostki

Przysłowie chińskie:



Całowanie przypomina picie herbaty z sita - ani jednym, ani drugim nigdy się nie można nasycić.



Co prawda, to prawda…



Egipcjanie lubią herbatę mocną i słodką, bez mleka. W kawiarniach herbatę podaje się w szklankach stojących na tacy, na której znajduje się także szklanka wody, cukier, łyżeczka i niekiedy liście mięty.



Full wypas znaczy się!



Tajwańscy naukowcy ogłosili, że picie minimum jednej filiżanki herbaty dziennie przez co najmniej 6 lat zwiększa gęstość kości nawet o 5 procent. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia osteoporozy.



Czyżby już nie trzeba było pić ohydnego ciepłego mleka…?



Herbata bekonowa



Australijscy hodowcy owiec przyrządzają herbatę bekonową. Przygotowują ją w puszkach po konserwach mięsnych, gotując bekon w herbacie. Otrzymany w ten sposób wywar herbaciany jest popijany w trakcie jedzenia ugotowanego w niej bekonu.



Ups!



czwartek, 1 lipca 2010

Akcesoria do parzenia herbaty - filtry

Przedstawiam dwa rodzaje filtrów do parzenia herbaty.



Pierwsze to filtry papierowe, które ułatwią zaparzenie herbaty bez fusów i osadów.





 
 
Część osób uważa jednak, że papierowe filtry mogą wpływać na smak herbaty. Dlatego też wymyślono filtry bawełniane. Filtr bawełniany zapewnia herbacie wystarczająco dużo miejsca, aby w procesie zaparzania liście mogły się do końca rozwinąć, uwalniając cały smak i aromat.