wtorek, 30 września 2014

Fanaberia

Mieszanka ta, oparta na białej herbacie chińskiej Pai Mu Tan, cieszy po zaparzeniu aromatem cytusowym, przypominającym nieco zapach świeżo wyciśniętej cytryny. Zawdzięcza to jednak nie kawałkom cytryny, a kandyzowanym i całkiem okazałym plasterkom pomarańczy. W unoszącym się nad filiżanką aromacie wyczuć można także słodkie nuty różane. 

Smak Fanaberii jest jednak inaczej ułożony. Tu prym wiodą akcenty herbaciane okraszone różaną słodyczą. Cytrusowy smak pomarańczy staje się wyczuwalny dopiero po kilku kolejnych łykach, gdy łagodnie zaczyna osadzać się na styku gardła i podniebienia. 

Herbata ta – co charakterystyczne dla odmian białych – doskonale gasi pragnienie i odświeża oddech pozostawiając na długo w ustach miły różany posmak. 

poniedziałek, 29 września 2014

Zaczarowana polana

Niezwykle delikatna mieszanka, w której główne skrzypce gra zielona herbata Sencha. Jej ziołowy aromat podkreślony jest dodatkiem maleńkich kwiatków rumianku i wzbogacony słodkim posmakiem truskawki . Z kolei obecności palczatki – popularnie nazywanej trawą cytrynową – sprawia, że napar uzyskuje lekko kwaskowy posmak. Świeżo zaparzona herbata roztacza nad filiżanką ziołowy zapach łąki w pełni lata. Subtelny smak Zaczarowanej Polany otula zmysły miękkością a uspokajające działanie rumianku odpręża i pozwala choć na chwilę oderwać myśli od codziennej gonitwy. Doskonała na dobry sen!

piątek, 26 września 2014

Jak Arabowie parzą herbatę

Arabowie pijają herbatę w małych, ozdobnych szklaneczkach, które rozszerzają się ku górze. Herbatę parzy zawsze mężczyzna, a sam poczęstunek to akt szacunku i gościnności. Do metalowego czajnika wsypuje się herbatę i zalewa niewielką ilością wrzątku, aby pozbawić liście goryczki. Następnie wodę wylewa się i do herbaty dodaje się liście mięty i cukier, a potem zalewa gorącą wodą i doprowadza do wrzenia. Po zagotowaniu czajnik odstawia się na kilka minut, a następnie napar przelewa kilkakrotnie do specjalnego, ozdobnego dzbanka.

czwartek, 25 września 2014

Zestaw Prezentowy Kawka 2

Oto podarunek dla tych, którzy pobudzenie lubią łączyć z odpowiednimi doznaniami smakowymi. Kompozycja ukryta w pojemnym, kartonowym pudełeczku przyozdobionym kokardką to prezent na każdą okazję i wspaniały pomysł na świąteczny podarunek.

Opakowanie zawiera 100 gram kawy Robusta Indie Monsooned. Kawa ta obdarzona jest łagodną kwasowością a także przyjemnym smakiem i aromatem. Jej ziarna po zaparzeniu dają napój, który bez wątpienia zapewni nam porządnego „kopa” i to dokładnie wtedy gdy go potrzebujemy. Robusta Indie Monsooned posiada bowiem dwukrotnie większą dawkę kofeiny niż większość innych odmian! Prócz Robusty w zestawie odnaleźć można również 100 g opartej o wyśmienitą odmianę kolumbijskiej Excelso kawę Irish Cream wzbogaconą smakiem znanego i lubianego kremu alkoholowego stworzonego na bazie whisky oraz śmietany. Jak nie trudno się domyślić, napar na jej podstawie posiada łagodny smak z lekko alkoholowym akcentem.

Dołączony do zestawu oryginalny, kanadyjski syrop klonowy osłodzi czarny napar, nadając mu niezwykłego, szczególnego smaku. A jeśli słodyczy nie będzie dość? Wtedy skorzystać można z zawartego w podarunku cynamonu (20 g) lub gotowego do zanurzenia w gorącym, czarnym naparze cukru trzcinowego na drewnianym patyczku. 

środa, 24 września 2014

Wspomnienie lata

Chińska Yunnan FOP o orzeźwiającym aromacie mocnej czarnej herbaty wzbogaconym rozkosznym zapachem czekolady, rodzynek i kandyzowanego ananasa. Gotowym napar, o ciemnej, szlachetnej barwie cieszy wyważonym, pozbawionym goryczy smakiem o słodkawych akcentach. To bardzo relaksująca kompozycja, która jednak dzięki teinie obficie wypełniającej liście tej odmiany nie usypia.

Wspomnienie lata to jesienno-zimowa propozycja deserowa, idealnie łącząca się z kawałkiem jabłecznika lub słodkimi ciasteczkami. 
POSMAKUJ: Wspomnienie lata 

wtorek, 23 września 2014

Cukier trzcinowy kryształ

Ściętą trzcinę cukrową zgodnie z tradycją wyciska się, a powstający w ten sposób sok jest oczyszczany i poddawany krystalizacji. W cukrze trzcinowym pozostaje melasa nadająca mu charakterystyczne zabarwienie i karmelowy smak. Jest idealny do słodzenia kawy, herbaty oraz jako naturalna posypka na ciasteczka.

poniedziałek, 22 września 2014

Zestaw 5 herbat w piramidkach


Zestaw 5 niezwykłych herbat cieszących się największym powodzeniem w KrainaHerbaty.pl. Zapakowaliśmy je w specjalnie przygotowane piradmiki, tak aby herbaty swobodnie się zaparzały.

 W skład zestawu wchodzą herbaty:

- Ceylon High Grown OP
- Earl Grey
- Japońska Sencha
- Oolong
- Shape Tea

Każde opakowanie zawiera 20 piramidek, po 2g herbaty każda. ZOBACZ>>>

piątek, 19 września 2014

Herbata na pomarańczach

Herbata na pomarańczach

Składniki:
3 szklanki mocnej herbaty
kawałek skórki z cytryny
1-2 goździki
¼ laski wanilii
2 pomarańcze
1 kieliszek rumu lub koniaku
3-5 łyżeczek cukru
lód w kostkach

Przyrządzanie: 
Do świeżo zaparzonej herbaty wrzuć kawałek umytej skórki z cytryny, pokrojoną wanilię i goździki. Dodaj cukier, wymieszaj i pozostaw do wystygnięcia. Wystudzony płyn schłodź w lodówce. Obrane pomarańcze pokrój w cienkie pół-krążki i dodaj do napoju. Pozostaw w lodówce na kilkanaście minut. Przed podaniem wyjmij, zmieszaj z rumem. Podawaj w wąskich szklankach, wkładając do każdej kawałki pomarańczy i kostki lodu.

czwartek, 18 września 2014

Malinowa rapsodia

Susz tej barwnej mieszanki wypełnia kuchnię intensywnym aromatem malin i hibiskusa, okraszonym dodatkowo lekko wyczuwalnymi różanymi akcentami. Owoce aronii, jarzębiny i kawałki jabłek ukryte w suszu dadzą o sobie znać nieco później. Ich obecność daje się bowiem wyczuć dopiero w smaku gotowego już naparu.

Po zaparzeniu ta owocowa herbata nabiera mocnej, malinowo-czerwonej barwy. Jej smak jest słodki, choć niepozbawiony delikatnej cierpkości wyczuwalnej przy każdym łyku na końcu podniebienia. Malinowa rapsodia doskonale rozgrzewa w chłodne, zimowe wieczory, natomiast jej słodki aromat i smak wspaniale poprawia nastrój. 
Posmakuj: Malinowa rapsodia

środa, 17 września 2014

Sałatka z herbaty

Sałatka z herbaty
W Birmie jada się świeże liście herbaty podobnie jak sałatę, zaś w Tybecie zastępują one nasze warzywa i gotuje się z nich zupę.

wtorek, 16 września 2014

Pu-erh żurawinowa

Ciekawa mieszanka czerwonej herbaty Pu-erh z dodatkiem pełnych, soczystych owoców żurawiny. Uzyskany na jej bazie napar posiada głęboki, charakterystyczny dla herbat czerwonych ziemisty aromat, wzbogacony słodkimi nutami żurawinowymi. Owoc ten wyraźnie wpływa także na smak kompozycji, czyniąc go słodko-kwaskowatym i uzależniającym. 


Przygotowywany w procesie półfermentacji Pu-erh potrzebuje kilku lat by trafić do naszych domów. Gotowy napar posiada mocną, czerwonobrązową barwę i nabiera charakterystycznego, korzennoziemistego zapachu i posmaku. 

Nie można również zignorować wręcz bajecznych właściwości medycznych jakie herbata ta posiada. Niezwykły wpływ na ludzki metabolizm badali przez dłuższy czas Francuzi dochodząc do interesujących wniosków. Udowodniono między innymi, że 9 na 10 pacjentów regularnie spożywających Pu-erh zdołało stracić na wadze od ponad 3 do niemal 11 kg. Amerykanie nadali więc tej odmianie tytuł „słynnego zabójcy tłuszczu”.

poniedziałek, 15 września 2014

Pai Mu Tan

Nazwa Pai Mu tan oznacza Białą Piwonię. Susz tej smakowitej herbaty roztacza wokoło przyjemny zapach przywodzący na myśl aromat suszonej trawy i polnych kwiatów. Fragmenty pełnych liści pokrytych białym puszkiem po zalaniu wodą pozwalają na uzyskanie wyjątkowego naparu o łagodnym, choć intensywniejszym niż w przypadku innych herbat białych smaku o miękkim, jedwabnym charakterze.

Cesarskie dynastie nie bez powodu z takim szacunkiem odnosiły się do wywaru z młodego listowia. Zawarte w nim w niemal 50% polifenole wysuszają wolne rodniki opóźniając tym samym proces starzenia organizmu. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że biała herbata nie poddawana jest żadnej fermentacji. Zebrane na wiosnę listki więdną a następnie po wysuszeniu natychmiast wędrują do swojego nabywcy. Dzięki takiemu przygotowaniu nie tracą one zupełnie swoich właściwości zdrowotnych. Naukowcy z Nowego Jorku udowodnili, że picie białej herbaty może wyraźnie przyczynić się do zwalczania m.in. zapalenia płuc. Jej bakteriobójcze i antywirusowe działanie także doczekało się naukowego uzasadnienia. 

Niemałym zaskoczeniem były wyniki badań, które udowodniły że biała herbata ma wspaniałe działanie antynowotworowe, o wiele lepsze niż herbata zielona, która słynie z podobnych właściwości. Amatorów orzeźwienia i napojów pobudzających ucieszy fakt, że w białej herbacie znajduje się całkiem sporo teiny. Przy tym spożywanie jej nie odwadnia, lecz wręcz przeciwnie, zaopatruje organizm w niezbędne płyny, jednocześnie wspomagając naturalną obronę skóry przed światłem ultrafioletowym. Filiżanka białej herbaty to więc doskonały pomysł na słoneczny letni dzień. 

piątek, 12 września 2014

Zielony skoczek

Już pierwszy łyk tego niezwykłego, bursztynowo-zielonego naparu przywołuje na myśl leniwe popołudnie w pełnym barw i zapachów ogrodzie. Słodkie nuty truskawek i skórki pomarańczowej przeplatają się z balsamicznym aromatem rumianku, idealnie ze sobą współgrając. Bogactwa smaku dopełniają suszone płatki nagietka oraz zielona herbata Sencha - pozbawiona goryczki, delikatna, o subtelnie ziołowym zapachu.

Zielony Skoczek to jednak nie tylko harmonia smaku. To również ziołowa moc naturalnego oczyszczenia ciała i odprężenia duszy. W niewielkim pomarańczowym kwiatku nagietka kryje się niezwykle silne i wszechstronne działanie lecznicze. Stosowany jest głównie w schorzeniach układu pokarmowego oraz profilaktyce antynowotworowej. Obniża ciśnienie krwi i - podobnie jak kwiat rumianku - działa odkażająco, oczyszczająco i uspokajająco. Zielona herbata Sencha posiada silne właściwości przeciwutleniające, spowalnia proces starzenia, a dzieki zawartym w niej polifenolom wspomaga proces odchudzania. 

Ponieważ Zielony Skoczek doskonale wpływa na trawienie, najlepiej delektować  się nim po posiłku. Podany na ciepło rozgrzeje swoim słonecznym  smakiem długie, jesienno-zimowe wieczory. W pogodne, wiosenno-letnie dni, lekko schłodzony, odpreży przy akompaniamencie zielonych cykad ukrytych w wysokiej trawie.

Ze względu na niezwykłą moc leczniczą kwiatu nagietka, możemy delektować się jedynie 4 filiżankami tego naparu w ciągu dnia.
ZOBACZ>>> Zielony skoczek 

czwartek, 11 września 2014

Ciasto z herbatą i miodem

Ciasto z herbatą i miodem

Składniki:
30 dag miodu 
6 dag masła 
55 dag mąki 
1 jajo 
¾ szklanki esencji herbacianej 
15 zmielonych goździków 
12 dag cukru 
½ łyżeczki sody oczyszczonej 
2 dag masła śmietankowego do wysmarowania formy

Przyrządzanie: 
Do rozpuszczonego miodu dodaj roztopione masło, cukier, jajko, herbatę, goździki i wyrobić na jednolitą masę. Dodaj mąkę, sodę i zagnieć na gładkie ciasto. Formę keksową wysmaruj dobrze masłem, nałóż ciasto i piecz w temperaturze 200°C, około 40 minut.

środa, 10 września 2014

Serce matki

Serce matki to ciepła, aromatyczna mieszanka przenosząca nas w czasy dzieciństwa, do przytulnego domu i do chwil spędzonych w rodzinnym, przyjaznym gronie. Złożona została z czarnej, wysokogatunkowej herbaty wietnamskiej z dodatkiem skórki cytrynowej, owoców maliny oraz jabłek. Dzięki temu jej susz roztacza wokół przyjemny zapach matczynej kuchni pełnej owoców, wypieków i przypraw. 

Smak gotowego naparu jest głęboki, słodkawy ale niepozbawiony łagodnej nuty goryczki. Swym aromatem „Serce matki” przypomina zaś świeże piernikowe ciasteczka, lub podobne łakocie. Napój ten polecić możemy szczególnie na długie jesienne i zimowe wieczory, lub jako dodatek do odrobiny sernika albo makowca. Wraz z nimi smakował będzie bowiem wyśmienicie. 
Spróbuj: Serce matki 

wtorek, 9 września 2014

Kubek "W krainie kangurów"

Unikalny kubek z kolekcji "W krainie kangurów" zaprojektowany przez Beatę Pawlikowską. Ścianki kubeczka otaczają własnoręczne rysunki autorki, zaś na dnie umieszczono specjalną sentencję, związaną z wyprawami tej znanej podróżniczki. 

poniedziałek, 8 września 2014

Pu-erh Rio

Czy  czerwona herbata o odchudzających właściwościach musi być bezbarwna i pozbawiona słodyczy? Pu-erh Rio z łatwością udowadnia, że nie! Kawałki truskawek oraz owoców papai dodane do charakterystycznego, nieco ziemistego w smaku i aromacie suszu Pu-erh czynią z tej kompozycji pełną życia i smaków propozycję dla tych, którzy lubią przydać nieco finezji klasycznym gatunkom herbacianym.

Dzięki odpowiednio dobranym składnikom już w kilka sekund po zaparzeniu filiżankę wypełnia gotowy napar o szlachetnej, czerwono-brązowej barwie i nieco mętnej konsystencji. W zapachu tej mieszanki dominują nuty ziemiste, ciepłe, okraszone wyraźnymi akordami owocowymi i truskawkowymi. Jej smak jest łagodny, dużo lżejszy niż w przypadku „czystych” Pu-erh’ów. Ta kompozycja wciąga!

Tych, którzy wcześniej nie próbowali jeszcze czerwonych herbat ich charakterystyczny smak może w pierwszej chwili nie przekonać. Zapewniamy jednak - to jedynie chwilowe!  Po wypiciu pełnej filiżanki i oswojeniu nowych doznań smakowych natychmiast nabieramy ochotę na kolejną.
ZOBACZ: Pu-erh Rio

czwartek, 4 września 2014

Odkrycie herbaty

Herbatę odkrył w 2737 roku p.n.e. chiński cesarz Shennong. Podczas picia przegotowanej wody wiatr spowodował, że do kubka wpadło kilka liści herbaty. Tak odkryto herbatę! Tak mówi legenda...

środa, 3 września 2014

Snow Dragon


Skręcone, jasne liście tej herbaty po zaparzeniu rodzą napar jasny i przejrzysty. Snow Dragon to herbata delikatna, obdarzona łagodną, ledwie wyczuwalną goryczką. Takie właściwości zawdzięcza ręcznemu doborowi liści zrywanych wczesną wiosną, w chwili, gdy pokryte są jeszcze białym puszkiem. Po zbiorach są one skręcane z zachowaniem szczególnej ostrożności i uwagi dając w rezultacie niezwykle elegancką i wyjątkową herbatę – Snow Dragon

wtorek, 2 września 2014

Green twist

Green twist to niezwykła mieszanka smaków i aromatów. Łagodną zieloną Senchę połączyliśmy z wyraźnymi, zarówno w smaku jak i zapachu goździkami, szafranem i kardamonem. W gotowym naparze, przełamanym słodką pomarańczą i gorzkawym kakaowcem odkryjemy prawdziwe bogactwo smaków - początkową goryczkę zastępuje lekkie połączenie smaków szafranu i goździków aby na koniec uraczyć nas delikatną, słodką nutą pomarańczy.
Posmakuj Green twista

poniedziałek, 1 września 2014

Czerwone winogrono


Bardzo aromatyczna mieszanka czarnej herbaty z prowincji Yunnan i kawałków czerwonych winogron oraz płatków nagietka i lawendy. Herbata wita nas świeżym zapachem winogron, który wyraźnie dominuje również w smaku. Zawarty w winogronach wapń i fosfor odżywczo oddziałują na mózg oraz cały układ nerwowy, a  teina, obficie wypełniająca liście odmiany Yunnan, łagodnie pobudza.. Filiżanka tego aromatycznego naparu idealnie skomponuje się z lekkim porannym śniadaniem i doda sił na resztę dnia.
ZOBACZ: