czwartek, 27 lutego 2014

Na stawy (mieszanka ziołowa)


Oto kompozycja ziół wzmacniających stawy i zwalczających wszelkie stany zwyrodnieniowe dotykające te wrażliwe miejsca. Złożona została z czarnego bzu, liści pokrzywy, rdestowca ostrokończystego , strąków fasoli bez ziaren, wrzosu, perzu właściwego oraz owoców jałowca.

Mieszanka ta posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwgośćcowe, które łagodzą ból wynikający z dolegliwości stawów, oraz zmniejszają stany zapalne.

Gotowy napar posiada ziemisty smak i zapach oraz jasnobrązową barwę.

poniedziałek, 24 lutego 2014

Napar ziołowy na wątrobę


Mieszanka złożona z bogatego wachlarza składników pozwala przyrządzić napar wzmacniający i oczyszczający wątrobę. Codzienne picie jednej szklaneczki napoju dziennie pozwala wspomóc funkcjonowanie tego organu oraz przyspieszyć jego regeneracje. Polecany jest on szczególnie osobom przyjmującym duże ilości doustnych leków, oraz regularnie spożywającym alkohol.

Kompozycja ta składa się z: korzenia i liści mniszka lekarskiego, liści mięty pieprzowej i cykorii, ostropestu plamistego, nasion kopru oraz rzepiku pospolitego.

Gotowy napar jest łagodny w smaku i aromacie. Świetnie gasi pragnienie!

piątek, 21 lutego 2014

Krążenie limfy


Wewnątrz ludzkiego organizmu, prócz krwi, krąży także inny płyn. Zwany jest on limfą i powstaje z osocza krwi. To właśnie dzięki krążeniu limfy składniki odżywcze mogą dotrzeć w każde miejsce naszego ciała – nawet tam, gdzie nie docierają naczynia krwionośne.

Dla usprawnienia cyrkulacji limfy przygotowano specjalną mieszankę ziołową złożoną z dzikiego bzu, wrzosu, skórek słodkiej pomarańczy, rdestu, szałwii, kory wierzby, korzenia wilżyny oraz gryki. Wszystkie te zioła i rośliny przyczyniają się do poprawy obiegu limfy, a w rezultacie sprawiają, że organizm jest lepiej zaopatrzony w składniki odżywcze!

Gotowy napar to barwna mozaika pomarańczy i bzu, okraszona przyjemnym, lekko pikantnym smakiem.

Jak zaparzyć
Łyżeczkę suszu na filiżankę lub dwie łyżeczki na szklankę parzyć należy przez czas od 5 do 8 minut w wodzie o temperaturze 100 stopni Celsjusza. Ze względu na cenne składniki zawarte w ziołach zaleca się, by proces parzenia prowadzić pod przykryciem.

środa, 19 lutego 2014

Dobra pamięć - mieszanka ziołowa

Mieszanka stworzona z myślą o ludziach aktywnych umysłowo: uczniów, studentów oraz tych, których praca wymaga sprawnej pamięci. Złożona została z melisy lekarskiej, trawy cytrynowej, oregano, liści rozmarynu, korzenia żeńszenia, owoców cytryńca chińskiego oraz kwiatów lawendy i dziewanny. 

Jej codzienne spożywanie uspokaja, odpręża i oczyszcza umysł, ułatwiając zapamiętywanie i wspomagając naszą percepcję.
Zawarty w kompozycji korzeń żeńszenia od wieków stanowi znany środek poprawiający zdolności intelektualne i pamięciowe – stosowany był już przez chińskich mędrców i władców!
Mieszanki ziołowe znane są człowiekowi od tysięcy lat. Do powstania nowoczesnej medycyny (a miało to przecież miejsce nieco ponad 200 lat temu), stanowiły właściwie jedyną, powszechnie dostępną metodę walki z dolegliwościami nękającymi ludzkość. Gdy nasza cywilizacja zachłysnęła się osiągnięciami współczesnej nauki zepchnęliśmy zioła w świat mitów i czarów, do świata znachorów i uzdrawiaczy. Z czasem jednak, pomni słów naszych babć o dobroczynnym wpływie ziół na organizm człowieka zaczęliśmy wracać do zakurzonych przepisów.

I całe szczęście. Natura po raz kolejny otwiera przed nami swą aptekę, zachęcając do korzystania z pozbawionych chemii lekarstw, które do tego często doskonale smakują!

Jak zaparzyć:
Łyżeczkę suszu na filiżankę lub dwie łyżeczki na szklankę parzyć należy przez czas od 5 do 8 minut w wodzie o temperaturze 100 stopni Celsjusza. Ze względu na cenne składniki zawarte w ziołach zaleca się, by proces parzenia prowadzić pod przykryciem.

czwartek, 6 lutego 2014

Herbatka dla mężczyzn


Jej składniki dodają energii, poprawiają orientacje, wyostrzają zmysły i przyspieszają regenerację organizmu. Zapewniają więc wszystko to, co potrzebne aktywnemu fizycznie i intelektualnie mężczyźnie. 
Kompozycja ma ostry, męski smak i intensywny aromat. W jej składzie odnajdziemy: goździki, korzeń lukrecji, cynamon, kardamon, imbir, miętę pieprzową, rdest ptasi, koper włoski, kakao, szałwię, pieprz, żeń-szeń, a także odrobinę paragwajskiej Yerba Mate. 

środa, 5 lutego 2014

Herbatka dla kobiet (mieszanka ziołowa)


Napar przyrządzony dodaje energii, poprawia samopoczucie i cerę, wpływa na wygląd włosów i przemianę materii. Zawarty w niej korzeń sarsaparilla pochodzący z Ameryki Południowej uważany jest za podnoszący libido, silny afrodyzjak.

Kompozycja ta jest łagodniejsza w smaku od wersji męskiej. 

W skład herbatki wchodzą (prócz wspomnianego afrodyzjaku): cynamon, imbir, goździki, kawałki skórek pomarańczy, lukrecja, owoce jałowca , kardamon, koper, korzeń mniszka lekarskiego, korzeń dzięgielowy, czarny pieprz, kolendra, nać pietruszki, korzeń indyjskiego szafranu oraz liście szałwii. 

wtorek, 4 lutego 2014

Spacer kochanków


Spacer kochanków to herbata w towarzystwie której rozpoczniesz udany, romantyczny wieczór. Gotowy napar o ciepłej, miodowej barwie cieszy słodkim, waniliowym zapachem, okraszonym łagodnymi nutami owocowymi. Ukryte w suszu czerwone karmelowe serduszka rozpływają się w napoju, nadając tej herbacie przyjemnego słodkiego posmaku, który tonuje głęboki smak czarnej, cejlońskiej herbaty. 
Ta herbata świetnie smakuje pita we dwoje, ale dodatkowych wrażeń dostarczy także łączenie jej z wypiekami, odrobiną mleka lub karmelowymi cukierkami.