wtorek, 29 października 2013

Laponia

Herbata Laponia stanowi kompozycję zielonej herbaty Sencha z białą herbatą Pai Mu Tan. W aromatycznym suszu odnaleźć możemy także kawałki jabłka oraz ziarenka czerwonego pieprzu. Odpowiednio przygotowana mieszanka oferuje pijącemu intensywny, lecz delikatny aromat oraz jedwabisty, cieszący podniebienie smak z wyraźnie wyczuwalną jabłkową nutą. Charakteru i pikanterii całej mieszance dodaje delikatnie wyczuwalny pieprz. 

Historia Senchy sięga roku 1738, kiedy to japoński handlarz herbaciany, Soen Nagatani, opracowały zupełnie nowy sposób przygotowywania suszu. To właśnie on udoskonalił metodę obróbki parowej, oraz postanowił by liście zwijano w pałeczki, nadając w ten sposób Senchy jej współczesny wygląd. Dla upamiętnienia człowieka, który dał życie nowej herbacie, w jego rodzinnym miasteczku – Udzitawara, wzniesiono świątynię, a na najwyższym wzgórzu usypano kopiec, po dziś dzień przypominający o twórcy Senchy. 

Popularność japońskiej metody obróbki liści sprawiła, że sposób ten zaczęto stosować także poza granicami Kraju Kwitnącej Wiśni. Tak właśnie powstała uprawiana i przygotowywana w Chinach, lecz z zachowaniem oryginalnej, japońskiej receptury „China Sencha”. Na tej właśnie odmianie oparte są mieszanki Senchy zawarte w ofercie naszego sklepu. 
Jak parzyć białą herbatę:
Senchę wg tradycyjnego rytuału przygotowuje się w białych, porcelanowych filiżankach zalewając ją wodą o temperaturze od 75 do 80 stopni Celsjusza. Nie zaleca się stosowania większej ilości suszu niż łyżeczka na filiżankę. Japończycy zwyczajowo parzą Senchę nie dłużej niż 30 do 60 sekund, ale dla uzyskania pełni smaku i aromatu sugerujemy wydłużyć ten czas nawet do 4 minut.

Ten sam susz można wykorzystać do przygotowania herbaty jeszcze dwa lub trzy razy. Polecamy serwowanie naparu po posiłkach, w związku z jego zbawiennym wpływem na funkcjonowanie układu pokarmowego.

piątek, 25 października 2013

Wiśnie w rumie - herbata owocowa

Barwna i aromatyczna wariacja owocowa. W suszu tej smakowitej mieszanki wyczuć można intensywny zapach świeżych wiśni, rodzynek oraz delikatne, kwaskowe nuty hibiskusa. Po zalaniu gorącą wodą składniki te rodzą napar o intensywnej malinowo-jagodowej barwie, słodkim aromacie owoców leśnych i kwaśnawym posmaku, okraszonym dodatkowo nutami słodyczy wydobywającej się z kandyzowanych owoców ananasa i leśnej jagody.

Filiżanka tej herbaty doskonale odnajdzie się na stole pełnym deserowych słodkości. Wspaniale zaspokoi też zapotrzebowanie na witaminy i odrobinę owoców w chłodne jesienne i zimowe dni. 


Jak zaparzać herbatę:
Jedną łyżeczkę herbaty na filiżankę lub dwie na szklankę parzyć należy wodzie o temperaturze 96 stopni Celsjusza przez 5-8 minut.

czwartek, 24 października 2013

Grzaniec galicyjski

Pachnąca cynamonem i goździkami mieszanka, kryjąca w sobie (prócz tych dwóch składników) także kwiat hibiskusa, owoc głogu, tarninę, jarzębinę, aronię, czarny bez, skórkę róży, jabłko oraz jagody. Kompozycja ta zmienia swój smak w zależności od czasu parzenia. Po kilku pierwszych minutach jest stosunkowo łagodna, zaś w jej smaku królują niepodzielnie cynamon i goździki. Po kolejnych kilku minutach coraz wyraźniej daje o sobie znać hibiskus, który czyni napar kwaśniejszym. Tonuje go jednak róża oraz jabłko, przydając mu charakterystycznej, kwiatowo-owocowej słodyczy.
Jak parzyć:
Jedną łyżeczkę herbaty na filiżankę lub dwie na szklankę parzyć należy wodzie o temperaturze 96 stopni Celsjusza przez 5-8 minut.

środa, 23 października 2013

Pu-erh Gniazda


Ta herbata to doskonały pomocnik w odchudzaniu. Udowodniono między innymi, że 9 na 10 pacjentów regularnie spożywających Pu-erh zdołało stracić na wadze od ponad 3 do niemal 11 kg. Amerykanie nadali więc tej odmianie tytuł „słynnego zabójcy tłuszczu”.

Jego niezwykłe właściwości pomagają także w walce z cholesterolem, nadciśnieniem i syndromem „dnia następnego” zwanym popularnie kacem. Gotowy napar posiada mocną, czerwonobrązową barwę i wraz z zaparzaniem nabiera charakterystycznego, korzennoziemistego zapachu i posmaku. 

W 100 gramach mieści się około 12-13 gniazd.


Pochodzenie
Pu-erh jest jednym z najstarszych gatunków herbacianych znanych człowiekowi. W Chinach, skąd pochodzi, przygotowywany jest od ponad 17 wieków. Nietrudno w to uwierzyć. W prowincji Junnan, gdzie uprawia się ten gatunek herbaty, do dziś rośnie prastare drzewo zwane Qingdao, którego wiek szacuje się na, bagatela, 2000 lat. Z liści zrywanych z jego gałęzi od niepamiętnych czasów wytwarza się doskonałej jakości napar. 

Jak parzyć pu-erh:
Dla przygotowania naparu stosujemy jedno gniazdko na dzbanuszek. Taką ilość herbaty zalewamy lekko przestudzonym wrzątkiem (ok. 96 stopni Celsjusza) i po ok. 5-7 minutach pijemy. Należy zwrócić uwagę, że gniazdka są bardzo mocne, dlatego też z ich pomocą przygotować można cały dzbanek herbaty.

Istnieje także druga metoda, pozwalająca uzyskać napój o delikatniejszym, odmiennym smaku i intensywności. Polega ona na zalaniu suszu przestudzonym wrzątkiem i odlaniu uzyskanego naparu. Dopiero drugie parzenie pozwoli nam bowiem uzyskać pożądany efekt. Zaparzanie także nie powinno trwać dłużej niż 5-7 minut. 

Pamiętajmy także, by w miarę możliwości nie słodzić czerwonych herbat. Biały cukier eliminuje wiele dobroczynnych efektów płynących ze spożywania naparów przygotowanych z tej odmiany.

czwartek, 10 października 2013

Mate "Siła"

Mieszanka „Siła” to awangardowe połączenie suszu Yerba Mate z płatkami sudańskiego hibiskusa. Całości dopełniają ukryte w kompozycji owoce papai. Uzyskana w ten sposób herbata ma rubinową barwę, kwaskowo-słodki posmak uzupełniony nutą goryczki i oryginalny zapach. 

Sypany susz Yerba Mate, który znajduje się w naszej ofercie został przed przekazaniem go do sprzedaży oczyszczony. Oznacza to, że usunięto z niego wszelkie zbędne elementy takie jak gałązki, łodygi oraz inne naturalne zanieczyszczenia, które napotkać można w odmianach paczkowanych u producenta. Kupując sypaną Mate masz pewność, że płacisz wyłącznie za pełnowartościowy susz. 
Pochodzenie
W Brazylii, Argentynie i Paragwaju skąd pochodzi jest uwielbiana i otaczana niemal mistyczną czcią. Pita przez najznamienitsze osobistości i opiewana w licznych dziełach literackich stanowi nieodłączny element i wyróżnik południowoamerykańskiej kultury. Jej niezwykłe właściwości docenili już przed wiekami Jezuici, którzy z uprawy i promocji Yerba Mate uczynili ważny filar finansowania swego zakonu.

Dokładny moment odkrycia "zielonego złota", jak zwykło się nazywać Mate, ginie w barwnych legendach plemienia Guarani, którego członkowie po raz pierwszy przyrządzili napój z suszonych liści paragwajskiego ostrokrzewu. Wedle od wieków przekazywanej historii, nową, wiecznie zieloną roślinę podarowały pewnemu starcowi boginie Księżyca i Chmur, które zstąpiwszy na ziemię omal nie zginęły rozszarpane przez napotkanego jaguara. Starzec zabił zwierze a wdzięczne boginie obdarzyły go niebiańskim ziołem, które posłużyć mu miało do przyrządzenia „naparu przyjaźni”. Od tamtej chwili Mate rozpoczęło swój triumfalny pochód przez cały kontynent, a wraz z konkwistadorami dotarło także do wybrzeży Starego Świata... 

Jak zaparzyć
Spożywanie i przygotowanie Mate otoczone jest rytuałem, którego należy przestrzegać jeśli pragnie się pełnymi garściami czerpać z jej niezwykłego smaku i fantastycznych właściwości zdrowotnych. Tradycyjnie parzy się ją w wykonanym z tykwy naczyniu zwanym Calebassą. Należy wypełnić je suszem od 1/4 do 3/4 objętości a następnie zalać wodą o temperaturze ok. 75 stopni Celsjusza. Zaparzanie Yerba Mate wrzątkiem pozbawia ją większości wartości odżywczych i uważane jest w jej ojczyźnie za barbarzyństwo i swoiste świętokradztwo.
Gotowy napar można pić używając do tego Bombilli – wykonanej z metalu lub bambusa rurki zakończonej sitkiem. Popularnym zwyczajem w Ameryce Łacińskiej jest noszenie przy sobie termosu z gorącą wodą i dolewanie jej do wypełnionej suszem Calebassy. Każde kolejne parzenie tego samego Mate uwalnia z niej co raz to nowe składniki, wyzwala kolejny smak i odmienne właściwości. Dzięki temu przez cały dzień można delektować się jej smakiem i cieszyć orzeźwieniem, którego dostarcza. Warto pamiętać, że parzona dłużej niż 5 minut Yerba oczyszcza umysł i koi myśli!

Mate jest jedyną herbatą którą można „parzyć” również na zimno. Napar taki nosi nazwę „Terere” i jest wyśmienitym pomysłem na walkę z letnimi upałami.