czwartek, 29 kwietnia 2010

Herbata ulung, oolong, ulong, oolung, oolong, wulung, bohea, bohe, bou

Herbata ulung, oolong, ulong, oolung, oolong, wulung, bohea, bohe, bou - od chińskiej nazwy Wulong, czyli "Czarny smok” nazywana też niebieską często jest nazywana niedofermentowaną lub półfermentowaną. Produkowana jest w Chinach i na Tajwanie. Po zebraniu liście pozostawiane są na słońcu. Gdy zwiędną, zbiera się je i wytrząsa w bambusowych koszach w celu obtarcia brzegów liści. Więdnięcie i wytrząsanie powtarza się kilkakrotnie na przemian, do momentu, kiedy liście zyskają kolor żółtawy. Wtedy poddaje się je lekkiej fermentacji i procesowi palenia. Liście herbaty oolong nigdy nie są połamane przez skręcanie, są zawsze całe. Legenda mówi, że w imbryku w trakcie parzenia jej liście przemieniają się w smoki.



Herbata oolong poprawia funkcjonowanie organizmu:



- reguluje przemianę materii,



- wzmacnia układ immunologiczny chroniąc osoby go spożywające przed wirusami i bakteriami,



- redukuje zmęczenie,



- zwiększa możliwości intelektualne i fizyczne,



- sprzyja akumulowaniu witaminy C,



- działa uspokajająco,



- zwiększa odporność na stres,



- właściwości bakteriobójcze,



- podnosi witalność, pomaga żyć intensywniej             i powoduje uczucie przypływu energii,



- zalecana dla osób z wadliwą tolerancją cukru           z uwagi na właściwości obniżające poziom glukozy we krwi,



- pomaga w zwalczaniu nadwagi.

niedziela, 25 kwietnia 2010

Herbata pu-erh

Herbata pu-erh to herbatą czerwona przechodząca dodatkowy proces fermentacji i leżakowania. Pochodzi z prowincji Yunnan w południowych Chinach. Herbatę pozostałych rodzajów przechowuje się nie dłużej niż rok, a herbata pu-erh może leżakować nawet 50 lat! Herbata ma specyficzny, mocny ziemisty smak i zapach, dlatego też często herbaty Pu-Erh aromatyzuje się w celu poprawienia jej smaku. Uważana jest za herbatę mającą bardzo korzystny wpływ na zdrowie.



Herbata Pu-erh nazywana jest mordercą tłuszczu. Zawarte w herbacie związki aktywują enzymy pokarmowe do wydzielania soków trawiennych oraz pobudzają pracę jelit. Właściwości te wpływają na metabolizm tłuszczowy, zmieniając ilość tłuszczu w tkance podskórnej. Utrata wagi nastąpuje przy normalnym sposobie odżywiania. Nie występuje efekt yo-yo czyli spadek wagi jest trwały.



Herbata Pu-Erh atakuje jedynie zbędne pokłady tłuszczu w naszym organizmie, dlatego też bez obaw mogą ją pić osoby, które kilogramów nie chcą utracić



Inne właściwości zdrowotne herbaty pu-erh:



- obniża poziom cholesterolu,



- poprawia krążenie obwodowe i mózgowe,



- hamuje zmiany miażdżycowe,



- reguluje przemiany materii,



- reguluje działanie układu pokarmowego,



- wspomaga pracę wątroby i wzmacnia ją,



- ma właściwości moczopędne,



- obniża ciśnienie,



- zawarty w niej fluor skutecznie zapobiega próchnicy,



- przyspiesza trawienie alkoholu,



- pomaga zwalczyć zły nastrój, a nawet lekką depresję,



- poprawia pamięć, pomaga w koncentracji,



- oczyszcza i wzmacnia organizm.

wtorek, 20 kwietnia 2010

Herbata żółta

Herbata żółta - schnie dłużej niż herbata biała, na skutek czego w smaku różni się w sposób istotny zarówno od białej jak i zielonej herbaty. Proces fermentacji jest przerywany. Jej charakterystyczną cechą jest bladoróżowa barwa naparu. Uznawana za najszlachetniejszy rodzaj herbat, produkuje się jej małe ilości, stąd też jest trudno doMożna wyróżnić wiele gatunków i odmian tej herbaty. Według stopnia dojrzałości liści żółte herbaty dzieli się na:



- pąkowe – wytwarzane z samych pąków lub pędów o jednym pąku i jednym liściu;



- drobnoliściowe – wytwarzane z pąków i bardzo młodych liści;



- liściowe – wytwarzane z pędów o jednym pąku i 2-5 dojrzałych liściach.stępna.



Właściwości białej żółtej:



zawiera duże ilości witaminy C oraz kofeiny, co wpływa na intensywne pobudzanie i orzeźwienie

wspomaga koncentrację,

korzystny wpływ na redukcje napięć i stresów.

właściwości antyoksydacyjne i antymutagenne, największe wśród wszystkich znanych herbat,

doskonała na krążenie krwi, jak również obniża poziom cholesterolu

Ten drogocenny gatunek herbaty znalazł swoje zastosowanie nawet w przemyśle kosmetycznym. Koi bowiem podrażnienia i nawilża. Zapobiega powstawaniu zmarszczek i dodaje skórze blasku i witalności.

sobota, 17 kwietnia 2010

Herbata biała

Herbata biała powstaje wyłącznie z młodych pąków, zbieranych wczesną wiosną, kiedy jeszcze nie rozwinęły się. Krzewy, z których powstać ma biała herbata, są czasami dodatkowo chronione przed słońcem – ma to zapobiec wykształceniu się chlorofilu. Pączki poddaje się procesowi więdnięcia i suszenia, nie praży się ich ani nie zwija.
Herbata ta produkowana jest głównie w Chinach. Herbata biała ma odcień lekko srebrnawy, a po zaparzeniu ma kolor jasnosłomkowy.
Herbata biała zawiera dużo witaminy C oraz kofeiny. Ma działanie orzeźwiające i wspomaga koncentrację. Jest środkiem, który redukuje napięcie i stres.
Posiada najsilniejsze właściwości antyoksydacyjne i antymutagenne (zmniejsza ryzyko powstawania zmian nowotworowych w komórkach) ze wszystkich znanych herbat, trzy razy większe niż zielona herbata. Dlatego poleca się ją przede wszystkim tym osobom, które mogą być obciążone genetycznie chorobą nowotworową.
Zawiera polifenole, chroniące organizm przed atakiem wolnych rodników, które są odpowiedzialne za proces starzenia się organizmu. Biała herbata zawiera znacznie więcej polifenoli niż herbata zielona. Jedna filiżanka białej herbaty zawiera tyle polifenoili, ile 12 szklanek soku pomarańczowego. Stąd też nazywana jest często „eliksirem młodości”.



poniedziałek, 12 kwietnia 2010

Herbata zielona

Herbata zielona powstaje z liści nie poddanych fermentacji. Przeprowadza się tylko proces suszenia. Dzięki temu, że jest najmniej przetworzona, zachowuje więcej składników do innych herbat, na przykład przeciwutleniaczy. Pomimo bardziej cierpkiego smaku niż herbata czarna, zielona posiada wiele bardzo cennych właściwości: może wspomóc hamowanie rozwoju wielu nowotworów, posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, obniża poziom cholesterolu, przeciwdziała stresom, wspomaga ochronę przed zawałem serca, hamuje próchnicę; korzystnie działa w przebiegu nadciśnienia tętniczego, oczyszcza organizm z toksyn, posiada właściwości przeciwwrzodowe, chłodny napar z zielonej herbaty polecany jest do przemywania oczu przy zapaleniu spojówek oraz powiek, polecana osobom z nadkwasotą żołądka, jest świetnym antyoksydantem, hamuje procesy starzenia się.

środa, 7 kwietnia 2010

Herbata czarna

Herbata czarna otrzymywana jest z liści i pączków herbaty zielonej w wyniku czterech procesów tj. więdnięcia, skręcania, fermentacji, suszenia i sortowania liści. Fermentacja powoduje, że garbniki zamieniają się w związki aromatyczne, zmniejsza się udział witaminy C oraz niektórych związków mineralnych.

Liście czarnej herbaty zawierają takie substancję jak tanina, teina i karoten. Teina powoduje, że czarną herbatą można się pobudzić niczym kawą. Poza tym czarna herbata zawiera również witaminy – P, K, B1, B2, PP i witaminę C. Regularne picie czarnej herbaty poprawia zdolność koncentracji i myślenia, wpływa korzystnie na układ krwionośny, a dodatkowo usprawnia trawienie i ma działanie bakteriobójcze. Pita w ilości do 3 szklanek dziennie pozwala też ochronić organizm przed kamicą żółciową. W czarnej herbacie znajdziemy też związki fluoru, które pomagaj chronić zęby przed próchnicą. Czarna herbata w połączeniu z miodem i cytryną stanowi popularny napój podawany przy przeziębieniach. Czarna herbata działa wtedy głównie napotnie pomagając w wygrzaniu organizmu i zwalczeniu infekcji.

sobota, 3 kwietnia 2010

Herbarta - co to właściwie jest?

Herbata – napar przyrządzany z liści i pąków grupy roślin należących do rodzaju kamelia (Camellia). Rośliny te są do siebie podobne, traktowane jako odrębne gatunki lub odmiany jednego gatunku – herbaty chińskiej (Camellia sinensis). Mogą osiągać od trzech do osiemnastu metrów wysokości. Dawniej zaliczano je do rodzaju Thea, różnią się od innych kamelii zawartością substancji swoistych i kilkoma drobnymi cechami morfologicznymi.

Polska nazwa herbata pochodzi od łac. herba thea.

Rośliny uprawiane są w wielu krajach: Indiach, Chinach, Indonezji, na Cejlonie, w Wietnamie, Tanzanii, Brazylii.

Najlepsze warunki do uprawy herbaty to temperatura od 10 do 30 stopni C, 200-250 cm opadów rocznie, na wysokości 300-2500 metrów nad poziomem morza. Najlepsze odmiany pochodzą z plantacji położonych na wysokości od 500 do 1000 m n.p.m.

piątek, 2 kwietnia 2010

Powitanie

Chciałbym powitać Cię bardzo serdecznie na moim blogu poświęconym herbacie. Herbata to mój ulubiony napój od wielu lat. Czasami jedyny w ciągu dnia jaki piję! Dodam również, że nie słodzę, co uważam za plus w spożywaniu herbaty. Tylko wtedy tak naprawdę czuję prawdziwy smak a nawet zapach herbaty…

Ale dość już o mnie.

Będę zamieszczał na tej stronie wszelkie informacje o herbacie i tematach pokrewnych.

A teraz – życzę smacznego!

Przemysław Pufal